Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harald V. Norský 1937, norský král

JMÉNO

Harald V. Norský 1937

 

DYNASTIE

Schleswig - Holstein - Sonderburg - Glücksburg

 

TITULY

norský král 1991 -

 

DATUM A MÍSTO NAROZENÍ

1937 Skaugum , Norsko

 

DATUM A MÍSTO ÚMRTÍ

 

POHŘBEN / A

 

OTEC

Olav V Norský 1903 - 1991

 

MATKA

Marta Švédská 1901 - 1954

 

MANŽEL / KA

Sonja Haraldsen 1937

 

DĚTI

Marta Luisa 1970 + Ari Behn

Haakon 1973 + Mette-Marit Tjessem Høiby

 

SOUROZENCI

 

NEVLASTNÍ SOUROZENCI

 

MILENKY A NEMANŽELSKÉ DĚTI

 

ZAJÍMAVOSTÍ

Harald V. je hlavou Norska, je hlavou Norské církve a Norských ozbrojených sil. Jako pravnuk krále Eduarda VII. je také teoreticky možným následníkem britského trůnu; je nepřímým bratrancem britské královny Alžběty II.
V roce 1940 musela celá královská rodina opustit domov kvůli německé invazi. Dramatická cesta na sever byla poznamenána německými snahami zabít krále bombardováním. Bylo rozhodnuto, že bude lepší rodinu rozdělit. Král a korunní princ Olav měli zůstat v Norsku a korunní princezna s třemi dětmi se měla pokusit uniknout do Švédska.Harald a jeho matka a sestry prožili válku ve Washingtonu.
Vystudoval politické vědy, historii, ekonomii a politologii a později Norskou akademii vojsk. Jako vášnivý námořník Harald reprezentoval Norsko na Olympijských hrách v yachtingu a byl vlajkonošem na zahajování letních olympijských hrách v Tokiu v roce 1964. Vybojoval bronz, stříbro i zlato na mistrovstvích světa. V červenci 2005 král zvítězil na evropském šampionátu ve Švédsku na královské plachetnici Fram XV. V roce 2007 získal na mistrovství světa šesté místo.
Jako norský král je hlavou Norské církve, velmistrem Řádu svatého Olafa, čtyřhvězdičkovým generálem, admirálem a nejvyšším velitelem Norských ozbrojených sil. Pěchotní batalion - Stráž Jeho Veličenstva Krále - figuruje jako strážci krále a královské rodiny, hlídá královské rezidence, včetně Královského paláce a sídla korunního prince v Skaugumu, stejně tak Královské mauzoleum na hradě Akershus.
 

 

korunovace

Datum: 9. 11. 2012
Fotografií: 4
Složek: 0
 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA